Správa nehnuteľností

Vo svete je bežné, že viac ako 50% (v niektorých krajinách až 80%) všetkých nehnuteľností v ponuke sú nájomné alebo investičné byty. Väčšinou sú to byty, ktoré vlastnia veľké realitné fondy či štátne nájomné byty. Avšak značnú časť z nájomných bytov tvoria aj byty, ktoré prenajímajú fyzické osoby. Ľudia ako Vy alebo ja. Na Slovensku je toto číslo menšie ako 10%. Ten podiel je malý, lebo trhová ekonomika; na Slovensku funguje kratšie ako v západných štátoch. Čím viac sa bude zlepšovať úroveň Slovákov, tým viac nájomných bytov bude v ponuke (nakoniec je to aj vo vyhlásení súčasnej vlády SR). Nájomné byty dávajú nájomníkom väčšiu mieru slobody – nie sú viazaní hypotékou, vedia ľahšie meniť prácu v rámci regiónov a hlavne - vedia si zlepšiť bývanie z mesiaca na mesiac už len tým, že sa presťahujú do iného bytu.

 

Ak majú nájomné byty toľko výhod a vo svete je ich väčšina, prečo na Slovensku je nárast ich počtu taký pomalý? Je za tým viacero dôvodov, no hlavných je len pár. Prvý je strach a neistota z neznámeho. Prenájom je vlastne podnikanie a nie každý sa cíti ako podnikateľ. Tým druhým je veľa času, ktorý Vám zaberie toto podnikanie, a to hlavne na začiatku (nájdenie bytu, nájdenie nájomníka, nastavenie pravidiel spolupráce ... ). Tretím dôvodom je zlá a pomalá vymožiteľnosť práva majiteľov bytov. Začína to zlými nájomnými zmluvami z internetu a končí to ešte horšími radami kamarátov ako by to riešili oni na Vašom mieste.

 

Dobrá správa pre všetkých, ktorí uvažujú nad investovaním do nájomného bytu – Už v tom nie Ste sami. Tomáš Kažimír a realitná kancelária DREAM REAL pripravili službu Prenájom nehnuteľností na kľúč – správa nehnuteľností. Pomôžeme Vám so všetkým od začiatku, t.j. od výberu správneho bytu, cez hľadanie správneho nájomníka až po prípadné drobné opravy v byte. Naša pomoc pre Vás môže mať až 15 bodov a je len na Vás, do akej miery ju budete chcieť využiť. Ak nemáte vlastný investičný byt, tak Vám ponúkneme celú službu a všetky jej body. Ak už vlastný byt máte, ale nechcete si ho ďalej spravovať sami, tak začneme od bodu číslo 2.

 

Nemôžeme Vám sľúbiť, že všetko pôjde ako hodinky a bez akýchkoľvek problémov. Nakoniec je to podnikanie a nie všetko závisí len od nás. Čo Vám ale radi sľúbime je, že v tom nebudete nikdy sami.  Budeme pri Vás stáť v dobrom aj v zlom a pomôžeme Vám prekonať všetky nástrahy spojené s prenájmom bytov.

 

Zoznam služieb s ktorými Vám vieme pomôcť pri správe nehnuteľností:

 1. Výber a kúpa nehnuteľnosti
 2. Určenie výšky nájomného
 3. Návrh a realizácia úprav na byte pred začiatkom hľadania nájomníka
 4. Hľadanie vhodného nájomníka – inzercia, obhliadky
 5. Príprava nájomných zmlúv, dodatkov a výpovedí z nájmu
 6. Príprava a spísanie odovzdávacieho protokolu
 7. Pravidelné kontroly nehnuteľnosti
 8. Zabezpečenie údržby a opráv na nehnuteľnosti – vodár, elektrikár, stolár, maliar
 9. Realizácia obnovy bytu po dlhšej dobe nájmu – výmena nábytku, obnova zariadenia nehnuteľnosti
 10. Kontaktná osoba pre nájomníka
 11. Riešenie preplatkov a nedoplatkov
 12. Zabezpečenie poistenia nehnuteľnosti a riešenie poistných udalostí
 13. Pravidelné reporty s fotodokumentáciou nehnuteľnosti – každých 6 mesiacov
 14. Pomoc s daňovým priznaním
 15. Splnomocnenie – viete nás splnomocniť na podpis nájomných zmlúv, komunikáciu s bytovým družstvom, a tak nemusíte už ohľadne bytu riešiť nič

 

1. Výber a kúpa nehnuteľnosti

Ak chcete investovať do nehnuteľnosti, no nie ste si úplne istí, ktorá je tá správna. Na základe Vašich kritérií, očakávaní a rozpočtu Vám odporučíme ideálnu investičnú nehnuteľnosť pre Vás. Pomôžeme Vám pri procese kúpy (právne poradenstvo), zabezpečíme úver, ak je potrebný (hypotekárne poradenstvo, znalecký posudok), vybavíme za Vás kataster a prihlásime Vás na služby spojené s užívaním bytu (elektrárne, plynárne, bytové družstvo, miestna daň, internetový prevádzkovateľ a koncesionárske poplatky). Vy si už iba nastavíte trvalé príkazy v internet bankingu počas návštevy u kaderníka alebo holiča.

vyber-a-kupa-nehnutelnosti-bod-1.jpg

 

2. Určenie výšky nájomného

Pomôžeme Vám s určením výšky nájomného s ohľadom na kvalitu nehnuteľnosti a aktuálnu situáciu na trhu s nájomnými nehnuteľnosťami. Každoročne Vám budeme dávať informácie o aktuálnych cenách a budeme Vám dávať odporúčania tak, aby Ste maximalizovali zisk z nájmu a súčasne mali celoročne obsadenú nehnuteľnosť.

urcenie-vysky-najomneho-bod-2.jpg

 

 3. Navrhneme a zrealizujeme úpravy na byte pred začiatkom hľadania nájomníka

Pokiaľ nekúpite novo rekonštruovanú a zariadenú nehnuteľnosť, tak si bude vyžadovať menšie či väčšie úpravy. Pre nás to nie je žiaden problém. Ak bude byt v pôvodnom stave, tak zabezpečíme kompletnú rekonštrukciu od vizualizácie až po zariadenie nehnuteľnosti s uterákom v kúpeľni.

V prípade kúpy rekonštruovanej nehnuteľnosti zabezpečíme hygienický náter nehnuteľnosti, drobné opravy po predchádzajúcom majiteľovi a zabezpečíme zariadenie nehnuteľnosti podľa Vášho rozpočtu a Vašich predstáv.

upravy-pred-zaciatkom-hladania-bod-3.jpg

 

4. Hľadanie vhodného nájomníka – inzercia, obhliadky

Nájdeme Vám nájomníka.  Pripravíme inzerciu – (inzerát, fotodokumentáciu, pôdorys, virtuálnu prehliadku). Zrealizujeme obhliadky nehnuteľnosti. Nemusíte sa s nikým stretávať, nemusíte riešiť či niekto príde na obhliadku v stredu večer. Postaráme sa o to za Vás. Zo záujemcov o prenájom nehnuteľností pre Vás vyberieme toho najlepšieho.

 

5. Príprava nájomných zmlúv, dodatkov a výpovedí z nájmu

Pripravíme zmluvu, ktorá Vás bude, ako majiteľa bytu, ochraňovať  v maximálnej možnej miere. Na našej zmluve pracovalo niekoľko advokátov od Košíc po Bratislavu. Zmluva počíta s rôznymi situáciami, ktoré môžu nastať s nájomníkmi a nastavuje spôsoby ich riešenia. Hlavne rieši problémy s neplatičmi, poškodením bytu, odpadmi, poštou, výmenou zámkov až po riešenie nedoplatkov na energiách.

Ak nájomný vzťah skončí predčasne, pripravíme dohody o ukončení nájmu (ak sa rozídeme v dobrom) a výpovede z nájmu (ak sa nerozídeme v dobrom). Riešime všetky možné druhy dodatkov k zmluvám – predĺženie nájmu, zmena výšky nájmu, zmena v počte nájomníkov.

bod-5.jpg

 

6. Spíšeme detailný odovzdávací protokol

Pri začiatku nájomného vzťahu spíšeme detailný protokol, ktorý je inšpirovaný zo švajčiarskeho originálu. Z krajiny, kde je viac ako polovica bytov v prenájme. Do protokolu sa uvedie zoznam zariadenia a nábytku. Uvedie sa tam stav bytu, čistota bytu a prípadne poškodenia, s ktorými sa byt odovzdal. Urobíme aj fotodokumentáciu celého bytu. Pri ukončení nájmu sa spíše rovnaký protokol a porovnáme ich. Zistíme tak, či došlo k poškodeniu majetku a ak áno, vieme následne riešiť náhradu škody.

bod-6.jpg

 

7. Pravidelné kontroly nehnuteľnosti

Všetko treba občas skontrolovať a preto aj my budeme kontrolovať stav bytu a to, ako sa k nemu Vaši nájomníci správajú. Akú majú priebežnú spotrebu energií, aby nás potom pri vyúčtovaní neprekvapili vysoké nedoplatky. Raz sa nám stalo, že za jeden mesiac nám nájomníci spotrebovali teplú vodu nad rámec predpísaných platieb o 60 eur. Našťastie sme na to prišli na začiatku. Viete si predstaviť vymáhať od niekoho nedoplatok na nájomnom 700 eur? Ani my nie, preto robíme tieto kontroly bytov.

bod-7.jpg

 

8. Zabezpečíme údržbu a opravy na nehnuteľnosti – vodár, elektrikár, stolár, maliar

Pri nehnuteľnostiach, ktoré sú dlhodobo v nájme, sa po čase prejavia známky opotrebenia. Môže sa jednať o tesnenie na vodovodnej batérií či odbitú omietku z rohu steny, pokazené žalúzie na oknách, zašpinenej steny a podobne. Na všetky tieto aj ďalšie problémy máme skúsených pomocníkov, ktorí ich vedia opraviť.

Funguje to takto. Nájomník nám nahlási problém alebo problém odhalíme pri kontrole bytu. Nahlásime Vám problém a vyžiadame si od Vás povolenie zjednať nápravu. Nami privolaní špecialisti zhodnotia stav a urobia cenovú ponuku. Ak Vy schválite opravy, oni ich urobia. My to skontrolujeme a pošleme Vám fotodokumentáciu z vykonaných opráv aj s faktúrou od opravára. Nemusíte ani prísť na byt. 

obnova-bytu-bod-8.jpg

 

9. Zrealizujeme obnovu bytu po dlhšej dobe nájmu – výmena nábytku, obnova zariadenia nehnuteľnosti

Pri nehnuteľnostiach, ktoré sa celkovo prenajímajú 5 rokov a viac, dochádza k opotrebeniu zariadenia a nábytku. Každý nábytok vyzerá ako nový pár rokov, no čas od času je potrebné renovovať zariadenie, aby si byt udržal svoj štandard a prilákal dobrých a slušných nájomníkov. Na to sme tu tiež my. S našou architektkou vyberieme nábytok, ktorý bude ladiť s Vašim bytom a bude šetrný k Vašej peňaženke. Nábytok objednáme a postavíme. Ak treba zabezpečíme hygienickú maľovku (mala by sa robiť aspoň raz za 5 rokov).

 

10. Kontaktná osoba pre nájomníka

S prenájmami bytov sú spojené aj určité povinnosti aj v oblasti existencie kontaktnej osoby pre nájomníkov. Keď im v noci začne tiecť radiátor, keď ich vytopia susedia alebo keď sa jedná len o pravidelnú výmenu meračov tepla či vody, niekto s nimi komunikovať musí. Aj na to sme tu my. Budeme ich kontaktnou osobou 24/7 nech sa deje čokoľvek, aby ste si Vy mohli užívať ničím nerušený spánok.

 

11. Riešenie preplatkov a nedoplatkov

Avizované odpočty? Žiaden problém. Budeme tam namiesto Vás  a postaráme sa o to, aby bola nehnuteľnosť prístupná a všetko prebehlo hladko a načas. Takto Vám ušetríme čas, ktorý môžete venovať sebe.

Vyúčtovanie s nájomníkmi preberieme za Vás. Vysvetlíme im, kde vznikol nedoplatok alebo či majú nárok na preplatok. Voči vyúčtovaniu sa budú môcť nájomníci ohradiť do 2 týždňov od doručenia vyúčtovania, a to emailom. Ak tak v danej lehote neučinia, považujeme to za súhlas so stavom vyúčtovania.

 

12. Zabezpečíme poistenie nehnuteľnosti a riešenie poistných udalostí

S našimi poistnými špecialistami pripravíme poistenie domácnosti a škody, ktorá by mohla vzniknúť susedom od Vašich nájomníkov. Ak poistná udalosť nastane, naši poistní odborníci budú nápomocní pri riešení poistnej udalosti s poisťovňou. Pripravia všetky potrebné tlačivá a dozrú na to, aby mala poisťovňa všetky potrebné podklady k likvidácii poistnej udalosti.

home-insurance-bod-12.jpg

 

13. Pravidelné reporty s fotodokumentáciou nehnuteľnosti – každých 6 mesiacov

Minimálne raz za 6 mesiacov (pri kontrole bytu) Vám podáme správu o užívaní a stave bytu. Budete vedieť, ako sa s Vašim bytom zaobchádza. Čo viac - dostanete aj fotodokumentáciu so stavom bytu na mail. Skoro ako by ste byt skontrolovali sami, hoci budete na dovolenke pri mori.

 

14. Pomôžeme Vám s daňovým priznaním

Ako prenajímateľ bytu Ste povinný platiť daň zo zisku z prenájmu. Mali by Ste sa registrovať na daňovom úrade a raz ročne podať daňové priznanie. Opäť Vám vieme byť nápomocní. Vieme Vám odporučiť našu účtovníčku, ktorá vie pripraviť a podať daňové priznanie za Vás. Dobrá správa je, že náklady na správu bytu od nás si viete dať do nákladov a znížiť si tak daňovú povinnosť.

bod-14.jpg

 

15. Splnomocnenie

Na záver to najlepšie. Na takmer všetky vyššie uvedené úkony nás viete splnomocniť. Takže už nikdy viac nebudete musieť riešiť nič, čo je spojené s prenájmom bytu. Jediné, čo Vám ostane, je úhrada energií, prípadných opráv a kontrola platenosti nájomného. Na úkony ako podpisovanie zmlúv, dodatkov, prihlásenie sa na energiách, riešenie poistenia a podobne nás viete splnomocniť. Vďaka tomu viete kontrolovať svoju investíciu z diaľky a užívať si výhody spojené s investovaním do nehnuteľností a prenajímania bytu. Inak povedané, ak byt kupujete na úver, tak si len počkáte ako Vám niekto za 30 rokov zaplatí byt.

 

 

"Znie to až príliš dobre, aby to mohla byť pravda?"

Pravda je, že to najlepšie sme Vám ešte ani nepovedali. U nás platíte za služby spätne. Najprv si všetko odrobíme a až po 6 mesiacoch prichádza prvá platba od Vás. To znamená, že si našu službu správy nehnuteľností viete vyskúšať bez rizika. Ak odíde nájomník po mesiaci, tak musíme nájsť rýchlo nového, aby sme mohli dostať od Vás zaplatené. Platíte nám spätne raz za pol roka, no je to rozdelené na mesiace. To znamená, že ak v byte nie je nájomník daný mesiac viac ako 6 dní, tak si za daný mesiac nič  neúčtujeme. Ak nezarábate Vy, nechceme ani my. Sme v tom s Vami spoločne.

 

Zavolajte nám, napíšte nám email, nechajte správu na fb, či whats app-e a začnite žiť svoj sen prenajímateľa bytu. Vďaka službe Správa nehnuteľností viete mať svoj investičný byt bez námahy. Nesnívajte o prenájme bytu, prenajímajte byt s Tomášom Kažimírom z DREAM REAL.

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Viac informácií Súhlasím