Zaujímavosti

061.jpg

Daň z poschodia a pivnice

28.06.2017

Daň z vlastníctva nehnuteľnosti platí každoročne každý kto vlastní dom, byt, chatu či garáž. Inak povedané všetko k čomu je vydaný list vlastníctva a je evidované v katastri nehnuteľností. Výška dane sa odvíja od lokality, okresu a rozlohy. Určuje sa tzv. sadzba dane za meter štvorcový a tá sa potom prenásobí podľa počtu zastavanej plochy domu alebo rozlohy bytu.

 

To znamená, že ak vlastníte byt v Košiciach v Starom meste, tak budete platiť vyššiu daň z nehnuteľnosti ako niekto kto má rovnako veľký byt na Furči. Výška sadzby dane sa mení aj podľa okresu, čiže za byt napr. v Čani platíte ročne nižšiu daň ako za podobný byt v Košiciach. A keďže sa určuje sadzba dane za meter štvorcový, tak čím väčšia rozloha bytu alebo zastavaná plocha domu, tým vyššia daň. Tieto dane idú miestnej samospráve – obciam a mestám. Preto aj posledné slovo o výške sadzby dane má samospráva.

 

Súčasný zákon o miestnych daniach ukladá povinnosť platiť daň podľa zastavanej plochy rodinného domu. Čiže ak má Váš dom zastavanú  plochu 100 m2 a sadzba dane bola 0,40 € za 1 m2, tak ste platili daň 40 € ročne.

 

Od 1. Novembra 2017 sa to ale môže zmeniť. V parlamente je nový návrh zákona, ktorý už prešiel prvým čítaním v NR SR. Tento návrh hovorí o tom, že daň by sa mala platiť aj podľa násobku podlaží. Čiže ak vlastníte dvojposchodový dom, ktorý je podpivničený, tak by ste mohli platiť až trojnásobne vyššiu daň ako doteraz. Ak sa vrátime k nášmu vzorovému domu, bolo by to 40 € za prízemie, 40 € za prvé poschodie a rovnako 40 € aj za pivnicu. Teda 3 x 40 = 120 € ročne za tento dom.

 

dan-z-nehnutelnosti.jpg

 

Návrh zákona hovorí o tom, že nový výpočet dane sa bude vzťahovať iba na tých, ktorý nadobudnú nehnuteľnosť po 1.novembri 2017.  Všetci tí, ktorí kúpia, zdedia alebo skolaudujú svoj rodinný dom do 30.10.2017 by mali platiť tak ako doteraz, čiže podľa zastavanej plochy.

 

Článok budem pre Vás aktualizovať, keď sa objavia ďalšie nové informácie. Zatiaľ je to len návrh zákona.

 

Aktualizované 1.12.2017

Návrh zákona nakoniec nebol ani prejednávaný v NR SR, takže zatiaľ sa nič v oblasti platenia miestnych daní nemení. Viacerí politici však naznačili, že k zmene zákona v budúcnosti príde.

Späť na zoznam článkov
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Viac informácií Súhlasím