Zaujímavosti

1.jpg

7 najväčších chýb predajcov nehnuteľností

17.09.2016

Mám pre vás dobrú správu:

 

Všetkým týmto chybám sa viete jednoducho vyhnúť. Prečo? Lebo keď si prečítate tento článok, tak už o nich budete vedieť a dáte si pozor.

 

Tak poďme na to: Ktoré chyby mrzia predajcov nehnuteľnosti najviac?

 

#1: Nedostatočná príprava nehnuteľnosti

 

Mnoho majiteľov sa s predajom svojho bytu alebo domu ponáhľa tak veľmi, že zanedbajú dôležité veci.

 

Ak sa práve nechystáte predávať novostavbu, tak je veľká šanca, že niečo vo vašom byte alebo dome nefunguje tak, ako by malo.

 

A zatiaľ čo vy ste si na tie vŕzgajúce podlahy a kvapkajúci kohútik už dávno zvykli, vašim potenciálnym kupujúcim to môže poriadne liezť na nervy. A to ani nehovorím o tom, že niektorí predajcovia zanedbajú oveľa dôležitejšie veci.

 

Z mojich skúsenosti sa jednoznačne oplatí dať nehnuteľnosť pred predajom do stopercentného stavu. Inak vám potenciálni kupujúci ponúknu výrazne menej, prípadne si budú žiadať inú kompenzáciu.

 

A keď už je všetko opravené a plne funkčné?

 

Vtedy by ste mali spraviť všetko preto, aby váš byt alebo dom vyzeral čo najlepšie. Môžete sa o to pokúsiť sami alebo si na to môžete najať profesionála.

 

2.jpg

Profesionálne naaranžovaný byt na Skautskej ulici, ktorý sa predal za 99 000 eur

 

Prečo by ste sa o to mali snažiť? Nielen, že to zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti, ale vďaka jej sympatickému výzoru ju aj rýchlejšie predáte. Podľa štatistík americkej Real Estate Staging Association sa profesionálne „naaranžované“ nehnuteľností predávajú až o 73% rýchlejšie. Slovenské oficiálne štatistiky neexistujú, tak vám ponúknem aspoň tie z mojej praxe. Dobre vyzerajúce nehnuteľnosti sa predávajú o polovicu rýchlejšie a vždy za vyššiu cenu než podobné byty.

 

#2: Príliš veľká námaha s prípravou nehnuteľnosti

 

Už sme si povedali, že investovať čas a peniaze do toho, aby váš byt či dom vyzeral dobre sa oplatí. To je jednoducho fakt.

 

Na druhej strane si ale teraz nemusíte robiť starosti a ladiť všetko do dokonalosti. Často krát kupujúcim ani veľmi nezáleží na tom, čo všetko im necháte v ich novom domove.

 

Niektorí si nehnuteľnosť kupovali hlavne na základe polohy a veľmi im nezáleží na interiéri. Iní sa zase cítia ako interiéroví dizajnéri, ktorí si chcú všetko spraviť podľa seba. Takže naozaj im nemusíte nechávať váš obľúbený koberec či drahú gaučouku.

 

#3:  Predávanie bez realitnej kancelárie

 

3.jpg

Jeden z najznámejších českých portálov s nehnuteľnosťami, bezrealitky.cz. Realitné kancelárie majú „vstup zakázaný“.

 

Podľa odhadov až 60% všetkých obchodov s nehnuteľnosťami prebehne bez realitnej kancelárie. Hlavný dôvod? Túžba ušetriť na provízii pre realitné kancelárie.

 

Ak niekto silou-mocou chce ušetriť na provízii, tak s tým realitné kancelárie nemôžu nič spraviť. Ale existuje iné dôvody, prečo ľudia obchádzajú realitky, a za tie si už môžu sami:

 

●      neosobný prístup ku klientovi

●      nesplnenie si základných povinností

●      prehnané ceny za služby

 

Predávanie bez realitky tak môže vyzerať ako ideálny spôsob, ako „vybabrať so systémom“. Opak je však pravdou.

 

Predávanie nehnuteľnosti bez realitnej kancelárie vám spôsobí nemalé množstvo starostí.

 

Okrem toho sa veľmi často stáva, že predajca, ktorý predáva na vlastnú päsť, zle odhadne cenu svojej nehnuteľnosti a to, čo chcel ušetriť na provízií nakoniec stratí na nízkej cene.

 

Moje odporúčanie? Predávajte cez realitnú kanceláriu, ale predtým si ju poriadne preverte.

 

Na našom trhu existuje veľa realitiek, ktoré majú záujmy klienta až na poslednom mieste. Našťastie sa nájdu aj také, ktorým na klientoch naozaj záleží.

 

#4: Udržovanie kontaktu s kupujúcim aj po predaji

 

4.jpg

 

Väčšina kupujúcich sú milí ľudia, ale niektorí sú schopní vás zaplaviť vlnou otázok aj týždne po tom, ako si od vás kúpia nehnuteľnosť.

 

Niektorí predajcovia chcú pomôcť a svojou dobrou vôľou sa dostanú do nepríjemnej situácie.

 

Môj názor? Predaj nehnuteľnosti je obchodná vec a preto by ste ho aj tak mali brať. Ak má kupujúci otázky pred kúpou, je to úplne normálne. Ak má pár otázok po tom, ako dostal kľúče, tak je to tiež v poriadku. Ak vám ale volá s nejakou otázkou každé 3 týždne, to už normálne nie je.

 

#5: Vyhovenie každej požiadavke kupujúceho

 

To, že je niekto ochotný zaplatiť za váš byt alebo dom ešte neznamená, že si môže diktovať podmienky. Samozrejme, niektoré požiadavky sú úplne prirodzené, no ak sa vám zdá, že kupujúci už toho chce priveľa, tak ho stopnite.

 

Niektorí kupujúci by chceli čo najviac ušetriť a preto by boli najradšej, ak by ste im nechali všetky veci v byte a okrem toho im ešte spustili 3 000 € kvôli tomu, že vaša kúpeľňa vraj už potrebuje rekonštrukciu.

 

Predaj nehnuteľnosti je obchod, pri ktorom musia byť obe strany spokojné. Myslite aj na seba.

 

#6: Chybné na cenenie nehnuteľnosti

 

Väčšina ľudí, ktorí plánujú predávať svoj byt alebo dom má v mysli nejaké číslo, o ktorom si myslia, že zodpovedá hodnote ich nehnuteľnosti. Je tu ale jeden problém: Väčšina ľudí jednoducho nevie, aká je trhová hodnota ich nehnuteľnosti.

 

Nikoho tým nechcem uraziť. Ľudia to nevedia, pretože to nepotrebujú. U mňa je to iné. Som realitný maklér a správne odhadnutie trhovej hodnoty je pre moju prácu nevyhnutné.

 

Niektorí predajcovia (hlavne tí bez realitky) si kvôli neznalosti alebo netrpezlivosti nastavia cenu príliš nízko. A výsledok? Prichádzajú o tisícky eur.

 

Iní majú zase nereálne požiadavky a ich nehnuteľnosť ostáva na trhu mesiace bez povšimnutia. Potom sa čudujú, že o ich byt nemá nikto záujem.

 

Faktom je, že bežní ľudia nevedia odhadnúť cenu nehnuteľnosti tak dobre ako ľudia z odboru. Realitní makléri vidia mesačne desiatky bytov a domov a častokrát vedia správne ohodnotiť nehnuteľnosť už po niekoľkých minútach.

 

#7: Fotky, ktoré stoja za nič

 

5.jpg

 

A na záver obľúbená chyba predajcov bez realitky: nekvalitné fotky.

 

Naozaj nerozumiem tomu, ako niekto môže predávať byt za 80 000 € s fotkami, ktoré sú rozmazané a neprofesionálne. To im vôbec nezáleží na tom, aký dojem robia?

 

Chápem, že nie každému sa chce najímať profesionálneho fotografa. Ale ruku na srdce:

 

Asi každý z nás pozná niekoho, koho fotenie baví, má doma kvalitnú zrkadlovku a potešil by sa, keby mal niekto záujem o jeho služby. Aj keby len za pozvanie na kávu.

 

Ak sa teda rozhodnete pre predaj nehnuteľnosti bez realitky, tak sa aspoň postarajte o to, aby ste vo vašich inzerátoch použili kvalitné fotografie. Vďaka tomu zareaguje na vašu ponuku viac ľudí.

 

A kvalitné fotky vám môžu aj niečo zarobiť. Na stránkach známeho finančného denníka The Wall Street Journal sa pred nejakým časom objavil článok o tom, ako pekné fotky zdvíhajú ceny nehnuteľnosti o minimálne $934. V prepočte je to približne 830 eur.  Z mojej skúsenosti to ale môže byť aj oveľa viac.

 

Príklad z praxe Vo februári som pomáhal klientovi s predajom bytu na ulici Povstania českého ľudu. Takto vyzeral môj inzerát na stránke TopReality.sk:

 

6.png

 

Ako môžete vidieť, byt sa predával za 78 tisíc eur a za túto sumu sa aj predal.

 

A teraz tá zaujímavá časť: Môj inzerát na tejto stránke bol publikovaný 9. februára. O 6 dní neskôr pridala iná realitná kancelária na ten istý inzertný portál takmer rovnaký byt.

 

Bol v tom istom bytovom dome a mal rovnakú úžitkovú plochu. Jediný výrazný rozdiel bol ten, že byt, ktorý predávala táto realitka bol v trochu lepšom stave. A prečo vám to celé hovorím?

 

Pretože ich byt sa predával o celých 3 000€ lacnejšie! Môj klient predal byt v horšom stave za 78 000 a táto realitná kancelária predávala byt ich klienta „len“ za 75 000€.

 

7.png

(Nechcem si nikoho pohnevať a preto som z obrázku odstránil logo spomínanej realitky.)

 

Zopakujme si to: táto realitná kancelária predala lepší byť za oveľa menej peňazí. Za tých 3 000€ si ich klient mohol dopriať luxusnú dovolenku alebo staršiu Octaviu.

 

A čo bol hlavný dôvod, prečo predali lepšiu nehnuteľnosť za menej peňazí? Z môjho pohľadu tam boli 2 veľké chyby:

 

1.    nesprávne fotky (hlavne tá titulná)

2.    neosobný text inzerátu

 

Záver

Týchto 7 chýb samozrejme nie sú jediné, ktoré predajcovia robia, ale jednoznačne patria k tým najčastejším a najviac ľutovaným.

 

Ak sa práve chystáte predávať váš byt alebo dom, tak vás prosím: Nerobte tieto chyby. Zbytočne sa nimi okradnete.

 

Najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť týmto chybám je si nájsť kvalitnú realitnú kanceláriu. Poctivá realitná kancelária spraví všetko v jej silách preto, aby ste boli spokojný. Nielen pred predajom, ale aj po ňom.

 

Ak sa práve chystáte predávať nehnuteľnosť v Košiciach, tak vám s tým môžem pomôcť osobne.

 

Ak bývate inde, tak vám môžem pomôcť aspoň takýmito článkami, kde vám zadarmo zdieľam svoje know-how.

 

Páčil sa vám tento článok? Ak poznáte niekoho, kto sa práve chystá predávať byt alebo dom, tak mu pošlite tento článok. Poďakuje vám. Garantujem to.


 

Späť na zoznam článkov
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Viac informácií Súhlasím