Zaujímavosti

05.jpg

Pražský a košický typ bytu

30.03.2016

V košických sídliskách môžeme naraziť na početné typy panelákových bytov, no dva z nich sú špecifické, a to košický a pražský typ. Aké sú medzi nimi rozdiely? Prečo niektorí kupujúci vyhľadávajú práve tieto typy bytov? A sú všetky byty v Košiciach košického typu? Odpovede na tieto otázky vám prinesie tento článok.

Košický aj pražský typ bytu boli stavané od 60-tych rokoch minulého storočia počas socialistickej výstavby sídlisk, preto byty majú 40 až 50 rokov. V meste je menej bytov košického typu ako pražského. Vyšpecifikovali sa len ako samostatné typy so spoločnými znakmi. To, že sú tieto byty relatívne staré spôsobuje, že v súčasnosti je veľa z nich už prerobených. Jeden z hlavných dôvodov prečo sú vyhľadávané, sú práve ich možnosti rekonštrukcie. V nasledujúcich riadkoch Vám priblížim stavy bytov tak, ako boli stavané a tiež ich možnosti stavebných úprav.

 

Košický typ bytu

Aby sme mohli o byte prehlásiť, že je to byt tzv. košického typu, musí spĺňať určité kritériá. Pre tieto byty je charakteristická priestranná štvorcová predsieň. Oproti vchodu do bytu je nosná stena, ktorá sa tiahne naprieč celým bytom. Túto nosnú stenu nemožno zbúrať, a to predstavuje pri dispozičných zmenách isté obmedzenie. S ostatnými stenami sa však manipulovať môže. Byty sú trojizbové, pričom izby sú priestranné, nepriechodné a logicky usporiadané.

 

Vyskytujú sa hlavne na sídliskách: Terasa, Jazero

Rozloha košických typov bytov:  68m2

 

4.jpg

Ako príklad košického typu bytu uvádzam pôdorys bytu na ulici - Nešporová v pôvodnom stave. Na pôdoryse možno vidieť nosnú stenu tiahnucu sa od jedného konca bytu k druhému (hrubá čiara v strede).

Byt má 3 samostatné, nepriechodné izby. Dve izby sú približne rovnaké (Izba I. a Obývačka), tretia je menšia (Izba II.). Predsieň je príliš rozľahlá, naopak, kúpeľňa a toaleta sú malé a ich steny nie sú murované okrem čelnej, na ktorej sú umiestnené dvere do jadra. Kuchyňa je do tvaru písmena L – vedie do nej úzka chodbička, ktorá predstavuje nevyužitý priestor.

 

Možnosti rekonštrukcie jadra v byte

 

1.      Zväčšenie kuchyne. Zrušia sa umakartové steny kúpeľne, WC a kuchyne. Pri murovaní nových stien sa zruší chodbička do kuchyne z vstupnej chodby a o tento priestor sa rozšíri kuchyňa a ponechajú sa len jedny dvere vedúce do kuchyne z obývačky.

2.      Rozšírenie kúpeľne a WC. Zmenší sa priestor predsiene tým, že tam presunie WC a kúpeľňu.  Pri presunutí WC a kúpeľne na ľavú stranu chodby však treba priviesť odpadové a vodovodné rúry od stupačiek, preto je nevyhnutné dvihnúť podlahu na chodbe, aby sa popod ňu mohli previesť rúry. Ďalšia možnosť, ako zväčšiť kúpeľňu, je jej spojenie s WC.

 

Niektorí ponechajú rozmery kúpeľne a WC aj ich umiestnenie tak, ako je a na chodbu umiestnia veľký šatník. Samozrejme možností je oveľa viac, a konečná podoba rekonštrukcie záleží od konkrétneho majiteľa bytu. Tieto sú len tie najčastejšie, s ktorými som sa stretol. Pošlite mi svoje nápady rekonštrukcie košického bytu, a potom sa o ne podelíme spolu s ďalšími majiteľmi týchto bytov.

 

Pražský typ bytov alebo „pražák“

Tieto byty sú veľmi vyhľadávané. Na rozdiel od košického typu bytu, nosné steny sú len obvodové, vo vnútri bytu nosné steny nenájdete. Je preto možné všetky priečky zbúrať a zmeniť dispozíciu bytu podľa vlastnej fantázie, hlavne je možné prepojiť kuchyňu s obývačkou. Najmä kvôli tomuto faktu môžu mať „pražáky“ vyššiu trhovú hodnotu a je o ne značný záujem zo strany kupujúcich.

Ideálny pražský typ bytu má 6 metrovú loggia, ktorá ide cez veľkú kuchyňu a priestrannú obývačku. Súčasťou trojizbového bytu sú aj dve menšie izby. K bytu v pôvodnom stave patrí pivnica na prízemí a kumbál pred bytom a v byte. Niektoré pražské byty však nemajú loggiu alebo pivnicu. Aj tak sa nazývajú pražskými. Bytový dom s pražskými bytmi ľahko spoznáte aj zvonku. Je to 7-poschodový bytový dom a keď nie je ešte zateplený, na paneloch medzi balkónmi vidno malé zárezy.

 

Vyskytujú sa na sídliskách: Terasa, KVP, Jazero, Furča, Juh, Železníky

Rozloha pražských typov bytov: Pražské byty sú zvyčajne trojizbové alebo jednoizbové.

·         trojizbové – 68 m2, 56 m2

·         jednoizbové – 42m2. Tieto byty sa vyskytujú najmä na Furči.

1.jpg

Na obrázku je pôdorys pražského bytu, ktorý nájdete napr. na ulici Lesnícka, ktorý však loggiu nemá. Ak by tu bola, tak by sa tiahla od obývačky do kuchyne so vstupom z obývačky. Byt v pôvodnom stave má malé WC, malú prechodovú kúpeľňu a kumbál v strede bytu, pričom priečky jadra murované nie sú.

 

2.jpg

                        

 

 

Pri prerábaní bytu je populárne stavebnými úpravami zmeniť dispozíciu jadra a obývačky. Návrh rekonštrukcie bytu podľa Adrianky Haasovej je na treťom obrázku. Rozhodla sa prepojiť kúpeľňu a WC do jednej miestnosti a zúžiť kuchyňu. V kúpeľni tým vytvorila dostatok priestoru pre rohovú vaňu, sprchovací kút, dve umývadlá a toaletu. Kuchyňa je čiastočne zmenšená, no stále ostal dostatok priestoru na veľkú rohovú kuchynskú linku s barovým pultom a stoličkami, vďaka čomu budete môcť mať nezabudnuteľné raňajky každý deň priamo z panvice či chladničky servírované Vašou polovičkou. Zbúraním priečky pri kuchyni sa moderne prepojila kuchyňa s obývačkou a vytvoril sa tak štedrý priestor na trávenie spoločných chvíľ s rodinou či návštevami. Ďalšie dve izby ostali samostatné a dostatočne priestranné pre spálňu a detskú izbu. Netreba zabúdať, že byt má napriek tomu obrovský úložný priestor v podobe šatníka v byte, kumbálu pred bytom a po namontovaní vstavaných skríň do izieb by ste tam v pohode uložili aj hokejovú výstroj pre celé družstvo či kompletnú výbavu pre 3 ženy. :)

 

Potom môže kuchyňa vyzerať aj takto:

 

2d.jpg

 

             

Tieto dva typy bytov sa v košických sídliskách, ale aj v inzercii nehnuteľností vyskytujú pomerne často. Dúfam, že ste našli odpovede, na niektoré z Vašich  otázok. Ak ostalo niečo nezodpovedané, neváhajte ma kontaktovať. 

Späť na zoznam článkov