Zaujímavosti

ScreenHunter_460 Nov. 30 15.22.jpg

Podpis úverových a záložných zmlúv zo zahraničia

01.12.2017

Ako predať  byt ak predávajúci alebo kupujúci žije a pracuje v zahraničí? Ak kupujúci kupuje byt na hypotekárny úver nie je vždy nevyhnutné, aby bol pri podpise úverových zmlúv osobne. Kedy je možné splnomocniť známeho a kedy je potrebné byť osobne pri podpisovaní úverových zmlúv? V nasledujúcich riadkoch popisujem vzniknuté situácie a odpovedám na tieto a ďalšie otázky.

 

Ak sa predaj alebo jeho časť deje pomocou overenia podpisu v zahraničí, tak podpis danej osoby musí byť overený buď :

 

  • Na veľvyslanectve Slovenskej republiky v danom štáte,
  • U notára, ktorý Vám vie dať tzv. doložku – apostille.

 

Ak na predaj bytu využívate služby realitného makléra, tak sa celý proces zjednoduší. Dobrý realitný maklér by Vám mal okrem nájdenia kupujúceho pripraviť  aj splnomocnenia, návrh kúpnych zmlúv a tiež by Vám mal pomôcť aj s prepisom energií.

 

Tento postup sa dá využiť aj pri predaji.

 

screenhunter-459-nov-30-15-22.jpg

 

1. Predávajúci žije v zahraničí

 

  • Splnomocnenie

 

Ak predávate byt a žijete v zahraničí, tak na Slovensko nemusíte osobne prísť jedine v prípade, že na predávanom byte nemáte žiaden úver a súčasne kupujúci chce kúpiť Váš byt v hotovosti. V takomto prípade postačí ak máte splnomocnenie na predaj bytu, na ktorom si Váš podpis overíte v zahraničí. Kúpne zmluvy tak potom už za Vás podpíše Váš splnomocnenec. A Vy sa osobne nemusíte dostaviť na Slovensko. 

 

  • Osobne

 

V prípade, že Váš kupujúci chce kúpiť byt pomocou hypotekárneho úveru, musíte sa dostaviť na Slovensko osobne. V tomto prípade musíte ako majiteľ bytu osobne podpísať záložné zmluvy. Podľa zákona nie je možné, aby záložné zmluvy podpísal splnomocnenec. Cieľom je,  aby sa byty nemohli takto podvodne predať bez vedomia majiteľa.  Preto musíte prísť osobne do pobočky banky a tam podpísať záložné zmluvy.

 

london.jpg

 

2. Kupujúci žije v zahraničí

 

 V prípade, že Váš kupujúci žije a pracuje v zahraničí sú dva spôsoby ako môže kúpiť Váš byt.

 

  • Predaj poštou

 

V takomto prípade je možné komunikovať s bankou a predávajúcim pomocou mailov a poštových zásielok. Kupujúci sa v prvom rade skontaktuje so svojou bankou alebo finančným poradcom. Tí mu pripravia žiadosť o úver a pošlú mu ju poštou alebo mailom. Stačí ak ju podpíše v zahraničí a odošle poštou späť na Slovensko aj s potvrdením o príjme a pod. Všetko musí byť vypísané a podpísané modrým perom. Na to zabúdajú hlavne zamestnávatelia v Anglicku.

 

Potom ako je žiadosť o úver schválená musí kupujúci podpísať úverové zmluvy s bankou. Tie mu môže banka opäť zaslať poštou do zahraničia. Jeho podpis ale musí byť overený a to buď na veľvyslanectve Slovenskej republiky alebo u notára, ktorý má aj – apostille.

 

Dokumenty pošle späť spolu aj s podpísanou kúpnou zmluvou. Na kúpnych zmluvách sa podpis kupujúceho nemusí overovať. Vy už len zoberiete kúpne zmluvy k notárovi. Ten overí Váš podpis a odovzdáte jednu zmluvu hypotekárnej banke spolu aj s podpísanými úverovými zmluvami od kupujúceho. Takto je možné získať peniaze za predaj bytu cez hypotekárny úver aj keď kupujúci osobne nedôjde na Slovensko.  

 

  • Splnomocnenie

 

Kupujúci môže tiež na úkony  spojené s podpisom úverových a kúpnych zmlúv splnomocniť jemu blízku osobu. Splnomocnenie pre úverové zmluvy si pripravujú banky samotné. Čo sa týka splnomocnenia pre podpis úverových zmlúv, každá banka má svoj predpísaný vzor splnomocnenia. Je dobré ak ich podpíše kupujúci osobne, pokiaľ je ešte na Slovensku, keď robí obhliadky bytov. Na podpis kúpnych zmlúv potrebuje kupujúci  samostatné splnomocnenie, ktoré je vyšpecifikované konkrétne na kúpu Vášho bytu. To sa môže podpísať aj v zahraničí opäť cez veľvyslanectvo či notára s apostille. Takto už potom môže splnomocnenec podpísať úverové a kúpne zmluvy a nič nebráni predaju Vášho bytu, aj keď je kupujúci v zahraničí.

 

paris.jpg

 

TIP realitného makléra:

 

Ak sa pripravujú splnomocnenia a je predpoklad, že kupujúci nebude dlhodobejšie na Slovenku po predaji bytu, je dobré myslieť dopredu aj na ostatné náležitosti spojené s predajom. Splnomocnenie sa dá urobiť aj na prepis energií, prihlásenie sa u bytového správcu či nahlásenie sa na platenie miestnych daní a odpadu. Podrobnejšie týmto aj ostatným náležitostiam predaja bytu sa venujem v článku - PREPIS BYTU NA NOVÉHO MAJITEĽA.

 

V prípade, že máte otázky, ktoré tento článok nezodpovedal, tak ma prosím kontaktujte.

 

Prajem úspešný predaj nehnuteľností.

Späť na zoznam článkov